середу, 30 серпня 2017 р.

Як виростити каву

Як виростити каву

Кава — це улюблений напій багатьох на планеті. Він надає підбадьорливий ефект на організм людини, покращує працездатність і наповнює енергією. Але, мало хто знає, що каву можна виростити у себе на балконі. Любителі цього напою, не думають побачити у себе вдома рослина під назвою кавове дерево. Як виростити кави? Це зробити нескладно. В першу чергу необхідно дістати насіння, але слід пам’ятати, що насіння повинні бути свіжими, так як висохлі насіння не проросте. Але, це ще не все — перш ніж висаджувати насіння, потрібно вичистити всю м’якоть і промити їх у розчині марганцівки.
Зміст:
  • Куди краще поставити дерево
  • Полив
  • Можливі хвороби
  • Секрети вирощування кавових дерев
  • Як підготувати зерно для посадки
  • Активне зростання
  • Отримання своїх кавових зерен
  • Підгодівля
  • Пересадка
  • Вирощування за допомогою живців
  • Відео поради

Готуємо грунт

Слід підготувати грунт і розкласти насіння на відстані 3-4 см Що стосується ґрунтів, то вона повинна складатися з листяної грунту і піску в рівних частинах. Кавові зерна потрібно лише покласти на землю і не присипати, тому що зерна можуть загнити в землі. Після цього за насінням необхідний догляд. Для цього їх треба поливати і, обов’язково, накрити склом або поліетиленом, щоб грунт завжди залишалася вологою. Але також не варто забувати, періодично провітрювати — десь два рази в тиждень, хоча дивитися, щоб температура не опускалася нижче 20 градусів. Якщо правильно доглядати, то насіння повинні зійти через 2 місяці. Що стосується пересаджування, то це можливо тільки після того, як з’являться кілька пар листків.

Куди краще поставити дерево

Ставити кавове дерево потрібно в добре освітлене місце, тільки слід уникати потрапляння прямих сонячних променів. Якщо промені потрапляють на листя, то можуть виникнути плями на листках, а це означає, що рослина отримало опік. Якщо такі плями вже з’явилися, то рослину необхідно рятувати — поставити в менш освітлене місце або прикрити від сонця. Якщо плями не проходять, то причиною може стати протяг, на якому стоїть рослина.

Полив

Регулярний полив і обприскування просто необхідно для кави, так як ця рослина не може добре розвиватися в сухому приміщенні. В іншому випадку листя можуть засохнути. Якщо кава вже трохи посохло, то можна відновити, якщо влаштовувати водяні ванни. Але буває, що це не допомагає, так як причина можливо в кореневій системі, може бути, ви залили своє рослина. Тоді слід залишити підсихати грунт, не поливаючи. Цілком нормальним процесом вважається, якщо сохнуть нижні листя дерева — це виникає в міру росту рослини.

Можливі хвороби

Бувають випадки, коли листя кави чорніють — це може стати причиною нестачі заліза. Тоді варто підгодовувати рослина якимось железосодержащим добривом або ж просто увіткнути в горщик кілька цвяхів.

Секрети вирощування кавових дерев

Були часи, коли кавові дерева вважалися екзотичними, але зараз виростити таке дерево можна і у себе вдома. Звичайно, кожен кавоман хотів би мати таке рослина, тим більше, що зараз це вже не проблема. Кавове дерево не тільки пахне і красиво цвіте, але і приносить плоди. Не кожен сорт кави можна виростити в домашніх умовах, так як деякі мають дуже високі дерева, що незручно в кімнатних умовах і вимагає спеціального простору.
Краще всього вирощувати кавове дерево, саджаючи живці, але можна також розмножувати зернами, тільки, як уже говорилося, свіжими зернами. Якщо садити живці, то виростити кавове дерево буде дуже просто, але не багато хто знає, що, виконуючи все правильно, виростити із зерна також не складе труднощів.
Що стосується сорту, то краще в домашніх умовах вирощувати Арабіку і якщо зерна будуть повністю дозрілі. Практично сто відсоткову гарантію дадуть насіння, які зірвані прямо з дерева, а не куплені в магазині. Магазинні зерна навряд чи проростуть. Якщо зерна зірвати з дерева, то його відразу ж потрібно садити в землю, так як воно швидко втрачає свою здатність до виростання. Грунт також потрібно підбирати дуже ретельно — вона повинна бути слабокисла, пухка і очищена від будь-якого сміття.

Як підготувати зерно для посадки

Кавове зерно також необхідно підготувати для висаджування. Для цього його слід очистити від зовнішньої оболонки і покласти десь на годину в розчин марганцівки. По закінченню цього часу зерно треба дістати пінцетом. Висаджувати зерно необхідно в маленький горщик, так як після зростання, рослину можна пересадити. На дно горщика слід насипати дренаж, а вже потім підготовлений грунт. Кавові зерна садити на глибину до 1 див. всім відомо, що одна сторона зернятка плоска, а інша кругла, тому саджати кави також потрібно відповідно — щоб плоска сторона була внизу, а кругла на поверхні. Таким чином, кавовим паросткам буде легше пробиватися на поверхню. Після того, як зерно буде посадженим, його слід рясно полити і створити тепличні умови. Для цього треба накрити горщик склом і поставити в світле місце. Температура в горщику повинна бути не нижче 19 градусів і не вище 24.
Поливати зерно потрібно раз в три дні і тільки в піддон. Грунт повинна залишатися постійно вологою, тому необхідно перевіряти, чи достатньо в горщику вологи. Якщо її не вистачає, то поливати слід більше. Коли рослина стане рости, рихлити на цьому етапі землю не варто.

Активне зростання

Якщо все зробити правильно, то вже через кілька місяців можна буде побачити перші відростки. Тоді можна починати привчати рослина до кімнатної температури. Починати можна з періодичного провітрювання. Для цього просто знімати скло на деякий час, тільки недовго, і потім знову накривати. Через деякий час покриття можна буде зовсім зняти. Якщо вийшло виростити кавове деревце, то це ще не повна перемога, так як догляд за ним також відіграє велику роль.
Готове кавове дерево повинно стояти в місці, де освітлення розсіяним, а температура повітря влітку близько 23-25 градусів, а взимку 15-17 градусів. Важливо також не допускати пересихання грунту, тому що рослина може засохнути і, в майбутньому, взагалі загинути. В літній жаркий час кавове дерево вимагає більше вологи, поэтомуу поливати слід щодня, а щоб уникнути переливання, можна поставити близько рослини ємність з водою. Вода, якій потрібно поливати дерево, повинна бути відстояною. Взимку поливати треба раз в тиждень. Кавове дерево любить воду, так що бажано щодня збризкувати його відстояною водою.
У цієї рослини є ще одна особливість — воно не любить протягів і стояти біля інших кімнатних рослин. Коли дерево розростеться, по весні його слід прищепити, щоб стимулювати цвітіння.

Отримання своїх кавових зерен

Щоб домогтися плодоношенья кавового дерева, слід правильно і постійно доглядати за ним. Для цього треба вчасно прибирати або прополювати бур’яни, а також обробляти фунгіцидами та інсектицидами. Ці препарати потрібні для того, щоб уберегти рослини від шкідників і хвороб. Що стосується плодів, то, при правильному догляді, вони з’являються не раніше, ніж через два роки.
Якщо добре доглядати і знати, як виростити кави, то рослина не тільки буде радувати своєю присутністю, а приносити плоди, які є натуральною кавою.
Багато вважають, що кавові дерева не переносять сусідства з іншими рослинами, але це не зовсім так, тому що така непереносимість дуже рідкісне явище. Якщо метою є отримання плодів, то дерево необхідно ставити в дуже світле місце, так як кава любить світло. В жарких тропіках кавових деревах не дуже багато сонця, вони більше в тіні, а ось у наших кліматичних умовах домашнє рослина слід ставити на південний підвіконня. Якщо поставити кавове дерево в іншому, не настільки світлому приміщенні, то воно не буде добре рости, і точно не буде плодоносити. Кавове дерево любить розсіяне світло, а також не любить міняти положення. Якщо повертати дерево, то листя будуть рівномірно зростати, але плодоносити таке дерево не буде.

Підгодівля

Що стосується підгодівлі, то кавове дерево потрібно, під час активного росту, підгодовувати кожні 7-10 днів. Але, препарат слід чергувати — через раз водний настій коров’яку і мінеральне добриво з мікроелементами. Навесні можна поливати здебільшого азоту, а ось восени рослина вимагає більше калію. Коли почнуть формуватися плоди, то в грунт краще додавати фосфор. Джерелом фосфору є кісткова мука, яка добре засвоюється.
Кавове дерево потребує запилення, але в будинку це, на перший погляд, неможливо. Хоча можна скористатися ватним тампоном і по черзі вмочати в кожну квітку і переходити до іншого квітці.

Пересадка

Пересаджувати молоді рослини кави слід кожен рік, а ось вже дерево постарше можна пересаджувати через два-три роки.
Пересаджування кави — це просто необхідний процес. Це необхідно робити навесні раз на два роки. Але, не варто брати дуже великий горщик відразу, краще з кожним разом збільшувати горщик на 2-3 сантиметри. Горщик може бути вузьким, але високим, так як у кавового дерева дуже розвинена коренева система. Важливо якомога рідше втручатися в самостійне життя рослини, не обрізати його без потреби. Обрізати листя або гілки можна тільки в тому випадку, якщо дерево вже не поміщається в тому приміщенні, де вона росте.
Рослина розмножується насінням краще і простіше виростити повноцінне кавове дерево. Розмноження живцями використовується рідше. Плодоносити дерево, після висаджування зерна, буде тільки на третій рік, а може і взагалі не плодоносити, якщо воно не зберегло властивості материнської рослини.
Кавове дерево не довговічне, так як від постійного плодоношення гілки оголюються і втрачають свою силу. Щоб омолодити таке дерево, можна обрізати крону на 8-10 сантиметрів від землі і сформувати нову з цих пагонів.

Вирощування за допомогою живців

Якщо вирощувати кавове дерево з живців, то воно може плодоносити вже в перший рік, тобто відразу після вкорінення дерево може цвісти. У цих живців зберігаються всі властивості материнських дерев, тому плоди великі, і їх багато. Але, росте дерево з черешка значно повільніше, ніж із зерна.
Живці використовуються з втечі минулорічного приросту, тільки із середньої частини крони. Зрізаються вони навскоси з двома парами листя. Для стимулювання утворення коренів, внизу держак продряпуєтся голкою. Перед тим, як садити, держак обробляють розчином гетероауксину, а потім залишають в цьому розчині на 4 години. По закінченню цього часу держак виймають і припудрюють нижню частину порошком деревного вугілля. Живці треба садити вертикально в суміш просіяного торфу та перліту. Черешки, де є нижня частина листя, закопують в землю наполовину. Тільки треба стежити, щоб сусідні черешки не торкалися один одного. Після того, як черешки буду посаджені, землю треба полити розчином марганцівки і накрити поліетиленом чи склом, щоб черешки росли в тепличних умовах. Горщик з кавовим черешком слід поставити на підвіконня в південній частині кімнати, тільки не під прямі сонячні промені. Температура субстрату повинна підтримуватися на рівні 25-27 градусів. Таку теплицю необхідно періодично провітрювати, відкриваючи скло на кілька хвилин. Перші бруньки повинні з’явитися десь через 40 днів.
Пересаджувати живці можна тільки тоді, коли з’являться нові пари листків. Якщо перед цим посадили кілька живців в один горщик, то після появи нових листя вони вже пересідають в індивідуальні горщики. В якості грунту використовується суміш дернової землі, піску і торфу. На дно викладається дренаж, а потім грунт. Держак потрібно посадити, полити і поставити в світле місце.
Якщо живці вкоренилися і на них з’явилися бутони, то їх не варто видаляти, тому що вони не перешкодять розвитку дерева, а тільки принесуть перші повноцінні плоди.
Плодоносити кавові дерева почнуть тільки після постійного догляду, а це включає в себе прополку бур’янів, добриво і знищення шкідників.
Вирощувати кавові дерева не так вже й складно. Необхідно мати достатньо великий підвіконня або веранду, яка добре утеплена. Ця рослина вимагає багато місця, так як кавове дерево може вирости до двох метрів. Звичайно, можна формувати його компактним, але це досить складно.

Немає коментарів:

Дописати коментар